02/ 2654-654; 02/ 2655-655 toltumotors@greatwall.mk
Haval H6 HEV Makedonija

HAVAL H6 HEV. ЛЕГЕНДАРНИОТ СУВ ВО ХИБРИДНА ВЕРЗИЈА.

Првиот хибриден модел на GWM, HAVAL H6 HEV, е придвижуван од 1,5-литарски турбо бензински мотор со четири цилиндри со максимална моќност од 150 КС, комбинирани со 177 КС. електричен мотор и батерија од 1,8 kWh.

ГАРАНЦИЈА 6 години / 150.000 км

Седишта

5

Моќност

243 hp

Вртежен момент

530 Nm

Хибриден пренос

2 степени

5 РЕЖИМИ НА РАБОТА

brzinomer

Од 0 до 35 km/h

H6 HEV работи целосно автономно на електрична енергија само во рамките на капацитетот на батеријата

brzinomer

Од 35 до 65 km/h

Работи само моторот со внатрешно согорување, а електричниот мотор е подготвен да ја поддржи неговата работа

brzinomer

Над 65 km/h

Режимот за економично возење се вклучува автоматски и електричниот мотор му помага на главниот мотор само кога е потребна дополнителна моќност

full-load

Целосно оптоварување

Кога возилото има целосно оптоварување и потребно е брзо забрзување, бензинскиот мотор и електричниот мотор работат заедно

reccuperation

Режим за рекуперација

При возење или сопирање, електричниот мотор ја претвора кинетичката енергија во електрична енергија за да ја наполни батеријата и да го прошири опсегот на возилото

Haval-H6-HEV-Greatwall-Makedonija-01

ОТКРИЈ ЈА ИДНИНАТА

Ексклузивниот дизајн на Haval H6 е дело на познатиот дизајнер на автомобили Фил Симонс. Успева да ги спои современите автомобилски трендови за да создаде извонреден теренец со целосна големина. Елегантната странична линија му дава на моделот спортски изглед. Haval H6 HEV е изграден на иновативната модуларна платформа на GWM – L.E.M.O.N., која овозможува интеграција на уште повеќе технолошки решенија.

Haval-H6-HEV-Greatwall-Makedonija-02

Дизајн инспириран од принципот „Помалку е повеќе“

Пространата внатрешност на моделот HAVAL H6 HEV се потпира на чисти линии и функционални елементи за возењето да биде поинтуитивно и поудобно. Материјалите со меки допир, електро-оптичките декоративни елементи и кожената внатрешност се детали кои дополнително го подобруваат премиум изгледот на автомобилот. Автоматскиот двозонски клима уред и системот за прочистување на воздухот со негативно наелектризирани јони придонесуваат за попријатно и удобно патување со новиот HAVAL H6 HEV.

Електро-оптички декоративни елементи

Панорамски електрично прилагодлив стаклен покрив

Греење и вентилација на предните седишта

Електрично прилагодување на возачкото седиште

Интелигентни безбедносни системи за ваша удобност и заштита

Моделот Haval H6 HEV има ниво на автономија L2+. Благодарение на најновата генерација Mobileye EyeQ 4, чипот опремен со 14 радари, ADAS сензор и 5 камери, возењето станува поинтуитивно и побезбедно. Некои од системите интегрирани во моделот, кои обезбедуваат оптимална заштита и за патниците и за возачот, како и за сите други учесници во сообраќајот се: автономен систем за итно сопирање со функција за препознавање пешаци и велосипедисти, систем за предупредување во случај на фронтален судир, асистент предупредување на возило што се приближува на соседната сообраќајна лента итн.

АВТОМАТСКИ АСИСТЕНТ ЗА ПАРКИРАЊЕ

Системот врши целосно автоматско паркирање без потреба од интервенција на возачот – забрзува, запира, врти, менува брзини. При првичното скенирање за паркинг простор, потребно е да има најмалку 0,5 m од двете страни.

КАМЕРА ОД 360° ЗА ПРЕГЛЕД НА ПРОСТОРОТ ОКОЛУ АВТОМОБИЛОТ

Системот за надзор од 360° обезбедува целосен и детален преглед на просторот околу автомобилот, што му овозможува на возачот полесно, поудобно и потполно безбедно да маневрира и паркира.

НИВО НА АВТОНОМИЈА L2

Искусете го светот на невидена безбедност благодарение на многуте активни и пасивни безбедносни асистенти.
BSD – систем за следење на слепа точка; LCA – Помошник за замена на лента; LKA – Помошник за одржување лента; LCK – Lane Keeping Assist;
FCW – Систем за предупредување за фронтален судир; AEB – Автономен систем за сопирање за итни случаи
и многу други технологии кои ви овозможуваат безбедно патување.

АДАПТИВНА КОНТРОЛА НА ПАТУВАЊЕТО (ACC)

Сензорите на автомобилот постојано ја следат состојбата на патот и реагираат на промените во него. Благодарение на адаптивната контрола на кари, која работи од 30 km/h. Можете да одржувате стабилна брзина и растојание од автомобилот пред вас, дури и во градски сообраќај.

HEAD-UP ДИСПЛЕЈ

Дисплејот во боја ви овозможува да ги следите важните индикатори за вашиот автомобил без да треба да го тргнете погледот од патот и условите на патот.

СИСТЕМ ЗА ПРЕПОЗНАВАЊЕ ПАТНИ ЗНАЦИ

Камерата сместена во шофершајбната ги следи знаците за ограничување на брзината и ги прикажува на контролната табла. Ако возилото се движи со поголема брзина од означената со знакот, системот ќе го предупреди возачот.

asistent za dvizenje vo rikverc
ПОМОШ ЗА ДВИЖЕЊЕ НАНАЗАД

Кога автомобилот се движи со брзина помала или еднаква на 30 km/h, системот ги запишува последните 50 m од поминатата рута. Кога ќе се активира помошта за движење нанзад, системот ќе го контролира управувањето, сопирачките и брзината на возилото, така што тоа ќе се движи во рикверц автономно.

Haval-H6-HEV-bagaznik
ОТВОРАЊЕ НА БАГАЖНИКОТ СО ДВИЖЕЊЕ НА НОГАТА

Функцијата за отворање и затворање на багажникот со поместување на стапалото под задниот браник, во голема мера го олеснува вашиот секојдневен живот, особено кога двете раце ви се зафатени. За да функционира овој систем, потребно е барем еден од клучевите на автомобилот мора да биде во домет (до задниот браник). Ова важи и за веќе отклучен автомобил за да се избегне случајно отворање, на пр. во перална за автомобили.

Технички податоци

Должина 4683 мм

Висина 1730 мм

Ширина 1886 мм

Меѓуоскино растојание 2738 мм
Волумен на резервоарот 56 лит.
Мотор 1,5 GDIT бензински

Зафатнина на моторот 1.499 cm3

Максимална моќност 150 КС

Максимална моќност на електромоторот 177 КС

Максимална моќност на хибридниот систем 243 КС

Максимален вртежен момент 530 Nm

Максимална брзина 190 км/ч

Просечна потрошувачка на гориво 5,2 л / 100 км

Димензии

Haval-H6-HEV-dimenzii-mobilen

Половни возила

Старо за ново

Сакате да купите половно возило или да го замените вашето старо возило за ново? Проверете кои половни возила ги нудиме.

Контактирајте не

Салон: 02/ 2655-655
Сервис: 02/ 2654-654

Локација

Јадранска магистрала бр.58, 1000 Скопје

Email

prodazba@greatwall.mk

Работно време

Понеделник – Петок : од 8 – 16 часот
(Салон: од 8 – 18 часот)
Сабота: од 8 – 15 часот
Недела: Затворено

Порака

13 + 15 =

*Пополнувањето на сите полиња е задолжително